تبلیغات
کارشناسی ارشد علوم ارتباطات اجتماعی - ارائه آقای عشوندی(سانسور 1)
 
کارشناسی ارشد علوم ارتباطات اجتماعی
دانشگاه آزاداسلامی واحد میبد _ دانشجویان ورودی 92
درباره وبلاگ


این وبلاگ به پیشنهاد اساتید محترم رشته علوم ارتباطات اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی واحد میبد در مقطع کارشناسی ارشد ورودی 92 راه اندازی گردیده و مطالب درسی و نکات مقید برای دانشجویان این رشته در آن درج خواهد شد.
مسلما راهنمایی و نظرات اساتید محترم و همکلاسی های عزیز موجب ارتقاء آن خواهد شد

مدیر وبلاگ : محمد علی قاسم زاده بافقی
نظرسنجی
نظر شما درمورد کیفیت کلاسهاو بار علمی این ترم چیست ؟ (درصورتی که بطور مستمر و فعال حضور نداشته اند این مهم را لحاظ نمایید ) لطفا از هرسوال فقط یک گزینه ی آن را پاسخ دهید

 

موضوع

سانسور و فیلترینگ در وسایل ارتباط جمعی

 

 

 

استاد ارجمند: جناب آقای دکتر جعفری

گردآورنده: مهرداد عشوندی

( ارتباطات 92 میبد)

نیمسال اول 93-94

سانسور

سانسور، محدودیت آزادی گفتار و کردار است و در زمینه‌های اخلاقی و سیاسی در همه جامعه‌ها کم و بیش اعمال می‌شود. حتی در آزادترین جامعه‌ها معیارهای رفتار معینی هست که تا وقتی تغییر نکرده است ـ به آهستگی و تدریجی ـ سانسور را اجتناب ناپذیر می سازد.

مترادف های واژۀ سانسور:

برای سانسور مترادف های دیگری نیز در زبان فارسی به کار می برند. مانند: "ممیزی"، "تفتیش عقاید"، "تفتیش افکار" و مانند آنها.

1-      سانسور در فرهنگ های فارسی:

  اسم: تفتیش و مراقبت در مطالب کتب، جراید، فیلمها و نمایشنامه ها بوسیله دولت و حذف مطالبی که ضد منافع دولت است .

سانسور کردن

مصدر: عمل سانسور را انجام دادن.

 2-   فرهنگ دهخدا

سانسور: ممیزی و تفتیش مطبوعات، مکتوب ها و نمایش ها، این کلمه در زبان فارسی با افعال معین چون کردن، شدن و چی نسبت بصور زیر آید: سانسور کردن، سانسور شدن، سانسورچی.  

 

 

سانسور در اصطلاح

اصطلاح سانسور ازکلمه لاتین censere گرفته شده‌است. در روم سانسورچی دو وظیفه اصلی داشت، شمارش شهروندان و نظارت براخلاق ایشان، ریشه اصطلاح Census )سرشماری) نیز همین واژه است.

 

 تعریف سانسور:

صاحبنظران و حقوقدانان، سانسور را به صورت های مختلف تعبیر و تعریف کرده اند.

سانسور، عمل، سیاست یا مشی و برنامۀ بررسی کردن کتاب، نشریه، نامه، فیلم، نمایشنامه، و جز آن است به قصد اطمینان از محتویات آنها.

سانسور "تفتیش پیش از انتشار کتاب ها، جراید، نمایشنامه ها، و امثال آنها، و نیز تفتیش نامه های خصوصی و جز آنها قبل از رسیدن آنها به مقصد، یا تفتیش نطق و بیان قبل از ایراد آنها، به منظور حصول اطمینان از اینکه مندرجات آنها مضر به اخلاق عمومی یا منافع دولت یا دستگاه حاکمه نیست. سانسور ممکن است به وسیلۀ مقامات دولتی یا دینی و گاه به وسیلۀ دستۀ مقتدر و متنفذی اعمال شود."

تعریف دیگر سانسور: هر گونه سیاست یا روشی که نه تنها اعمال، بلکه انگیزه های اعمال بشر را در ابراز عقاید، اندیشه ها، احساسات، و سایر مکنوناتش به نوعی محدودیت روبرو سازد.

 

 

 

 

مفاهیم سانسور

در فرهنگ و کتابهای مختلف، راجع به سانسور، تعریف ها و ویژگیهای متنوعی بیان شده است که در این جا، برخی از آنها ذکر می شود.

فرهنگ اکادمی فرانسه سانسور را چنین تعریف کرده است:

سانسور به معنای بررسی کتاب ها، روزنامه ها، نمایشنامه ها، فلم ها، نامه ها و غیره به دستور حکومت یا فرد صاحب اقتدار، پیش از اجازۀ انتشار، نمایش یا توزیع آنهاست.

فرهنگ معین، برای حکم سانسور این تعریف را عرضه کرده است:

تفتیش و مراقبت در مطالب کتب، جراید، فلم ها و نمایشنامه ها به وسیلۀ دولت و حذف مطالبی که ضد منافع دولت است.

"موریس گارسون" ، حقوق دان مشهور فرانسوی در کتاب معروف خود به نام «دفاعیه علیه سانسور»، در این باره، تعریف زیر را ارائه داده است:

سانسور، به معنی حق حکومت برای اعمال کنترل بر نشریات، خارج از مداخلۀ محاکم است.

سانسور در مقایسه با ممنوعیت انتشار، لطمۀ کمتری به آزادی مطبوعات وارد می سازد، زیرا فقط برخی متن ها یا تصویر های یک چاپ نشریۀ مطبوعاتی را در بر می گیرد. در صورتی که دستور ممنوعیت انتشار برخی از اخبار و گزارش ها باعث مخفی کردن آنها از مخاطبان می شود و به این ترتیب، سکوت مطبوعات از نادرستی مطالب مورد سانسور، بدتر است.

 

 

 

نگاهی به سیر تاریخی قانون مطبوعات و سانسور در ایران

سانسور چیست؟ این سوالی است که فرهنگ لغت ها و کتابهای مختلف راجع به آن تعریف ها و ویژگی های متنوعی ارائه داده اند. فرهنگ انگلیسی آکسفورد درباره کلمه سانسوردوتعریف ارئه کرده است:

 1- عنوان دو قاضی در رم، که مامور تهیه و تنظیم ثبت نام یا سرشماری شهروندان بودند و همچنین مسئول نظارت بر اخلاق عمومی را به عهده داشتند.

2- مقامی رسمی در بعضی از کشورها که موظف است تمامی کتاب ها روزنامه ها و شب نامه ها را پیش از انشار آن بازبینی کنند تا مطمئن شوند که مطالبی غیر اخلاقی، ضد دینی، یا لطمه زننده به دولت در بر ندارد.

فرهنگ عمومی علوم سیاسی فرانسه نیز درباره سانسور آورده است: سانسور مجموعه وسایلی است که مقام های خارج از مطبوعات و معمولا مقام های دولتی،از طریق آنها به کنترل محتوای ارتباطات جمعی پیش از انتشار آن اقدام می کنند. و افراطی ترین شکل سانسور، اجازه قبلی است که بر اساس آن هیچ شماره روزنامه ای نمی تواند بدون اجازه صریح حکومت منتشر شود.به طور عام سانسور شامل خواندن منظم مقاله های تهیه شده در هیات های تحریریه ، به وسیله سانسور گران ،به منظور حذف برخی قسمتها ،کنار گذاشتن بعضی مقاله ها،تغییر برخی عبارات یا تغییر طرز ارائه بعضی از وقایع است.

دائرةالمعارف بزرگ لاروس هم در تعریف سانسور گفته است:سانسور به معنی بررسی حکومت در مورد آثار ادبی یا سینمایی پیش از اجازه دادن یا ممنوع ساختن انتشار یا نمایش آنها،بکار می رود.

 همچنین درایران فرهنگ معین،برای کلمه سانسوراین تعریف راارائه کرده است: تفتیش ومراقبت درمطالب کتب،جراید،فیلم هاونمایشنامه ها به وسیله دولت وحذف مطالبی که ضدمنافع دولت است.

در کمیسیون بین المللی مطالعه در مسایل ارتباطات به ریاست شان مک برایدکه در سال 1980 به عنوان یک جهان و چندین صدا ،ارتباطات و جهان و جامعه امروز و فردا، از سوی سازمان یونسکو منتشر شد،درباره ویژگی ها و شیوه های سانسور ،شرح نسبتا جامعی ارائه شده است.گزارش مذکور در این مورد چنین نوشته است:سانسور عملکرد بسیار رایجی است که گاهی به برخی زمینه ها مانند عکس ها، مطالب مخالف عفت، خشونت،مسائل مذهبی، نکات مورد اختلاف در عرصه های بین المللی،مقام های عالیرتبه خارجی، حمایت جوانان و غیره، محدود می شد. اما،اغلب اوقات، سانسور برای حمایت نخبگان رهبری کننده و شخصیت های صاحب قدرت ،به کار می رود.سانسور ممنوع کننده،می تواند بر قوانین خاص و بیشتر بر قدرت های خود سرانه یا فقط بر سوءاستفاده از قدرت مبتنی باشد.

ادامه دارد

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 18 شهریور 1396 04:57 ق.ظ
If some one wants to be updated with latest technologies after that
he must be pay a quick visit this web page and be up to date everyday.
سه شنبه 6 تیر 1396 05:56 ق.ظ
Thanks for finally talking about >کارشناسی ارشد علوم ارتباطات اجتماعی - ارائه آقای عشوندی(سانسور 1) <Loved it!
چهارشنبه 3 خرداد 1396 05:34 ب.ظ
Its like you read my mind! You appear to know so much about this,
like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive
the message home a bit, but instead of that, this is wonderful blog.

A fantastic read. I will definitely be back.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 12:30 ق.ظ
These are genuinely fantastic ideas in about blogging. You have touched some good things here.
Any way keep up wrinting.
دوشنبه 15 دی 1393 01:24 ب.ظ
تشکروسپاس بر آقای عشوندی عزیز و قاسم زاده عزیز از اطلاع رسانیتون متشکرم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :