کارشناسی ارشد علوم ارتباطات اجتماعی
دانشگاه آزاداسلامی واحد میبد _ دانشجویان ورودی 92
درباره وبلاگ


این وبلاگ به پیشنهاد اساتید محترم رشته علوم ارتباطات اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی واحد میبد در مقطع کارشناسی ارشد ورودی 92 راه اندازی گردیده و مطالب درسی و نکات مقید برای دانشجویان این رشته در آن درج خواهد شد.
مسلما راهنمایی و نظرات اساتید محترم و همکلاسی های عزیز موجب ارتقاء آن خواهد شد

مدیر وبلاگ : محمد علی قاسم زاده بافقی
نظرسنجی
نظر شما درمورد کیفیت کلاسهاو بار علمی این ترم چیست ؟ (درصورتی که بطور مستمر و فعال حضور نداشته اند این مهم را لحاظ نمایید ) لطفا از هرسوال فقط یک گزینه ی آن را پاسخ دهید

سه شنبه 6 خرداد 1393 :: نویسنده : محمد علی قاسم زاده بافقی

پیروزی انقلاب اسلامی:

1-               توسعه سیاسی:

سازمان روحانیت در سی و اندی سال گذشته در زمینه توسعه سیاسی تا حدود زیادی موفق بوده و توانسته سطح فرهنگ سیاسی مردم را بالا ببرد و در عمل نیز مشارکت آنها را جلب کند (برگزاری بیش از 30 انتخابات، ساختارهای سیاسی نظیر مجلس و شوراها و...) اما باید اذعان نمود که تا رسیدن به یک شعور سیاسی بالا و از همه مهمتر ثبات سیاسی، هنوز فاصله داریم هنوز بسیاری از مشکلات و بحران ها بایستی با تدبیر مقام معظم رهبری(حفظه الله) حل و فصل شود. هنوز ملاک در رأی دادن ها، شناخت و آگاهیِ کافی نیست و... لذا بنظر صاحبنظران می بایست سازمان روحانیت با قوی ساختن بنیه خود در حوزه های مختلف از جمله مسایل سیاسی، و تقویت صفا و صمیمیت و دوری ازدنیا و پرهیز از سیاسی کاری(که همواره برگ برنده عالمان دینی نزد مردم بوده است) برای رفع و جبران این نواقص و کاستی ها تلاش نمایند.

2-               توسعه اقتصادی:

هر چند به ظاهر ارتباطی بین اقتصاد کاربردی و روحانیت دیده نمی شود اما با کمی تامل در می یابیم سازمان روحانیت و اندیشمندان آن می توانند در شکوفایی اقتصاد بسیار سهیم باشند. روحانیت معظم توانسته اند راهکارهای کلان رسیدن به یک جامعه اقتصادی سالم و کارآمد و بدور از ظلم و فقر را تبیین نمایند.

تعیین سطح متوسط زندگی مردم، ترغیب جامعه به تولید و پرهیز از مصرف زدگی، تشویق مردم به فعالیت های اقتصادی بعنوان عمل خیر و متجلی ساختن این سفارش ها در زندگی و عملکرد خود روحانیت، از اموری است که در توسعه اقتصادی موثر است.

3-               توسعه فرهنگی:

امروزه عملکرد سازمان روحانیت فقط در موعظه و بیان احکام خلاصه نمی شود و تقویت مجموعه عناصر فرهنگ مانند دانش و هنر و ... بعنوان پارامتر مهم فرهنگ سازی، نزد سازمان روحانیت جایگاه رفیعی پیدا نموده و تلاش بیش از پیش این سازمان در توسعه نظری و عملی و همه جانبه کشور کاملاً ملموس می باشد.

در خاتمه به نقش بناهای مذهبی، اماکن مقدسه و تأثیر وقف بر ساختار توسعه جامعه اشاره می گردد:

بناهای مذهبی:

اماکن متبرکه و بقعات و بناهای مذهبی و مورد احترام، دور نمای بسیار مسلط از دین و مذهب هستند و یکی از راه های تنوع بخشی و یا رهایی از مشکلات اقتصادی تلقی می شوند. این زیارتگاه ها زایران و گردشگران زیادی را بسوی خود جذب می کنند و گردشگری مذهبی قادر است بر محیط زندگی تأثیر بگذارد و می تواند با توسعه مبادلات تجاری، فرهنگی و سیاسی موجب پویایی جمعیت منطقه شود.

تشدید ارتباطات اجتماعی و اقتصادی با مناطق همجوار و بالعکس، افزایش احساس امنیت، کاهش تنش های اجتماعی، کاهش انگیزه مهاجرت از روستاهای میزبان بویژه نزد جوانان و در نهایت افزایش تعامل اجتماعی زایران و گردشگران از نتایج گردشگری مذهبی است.

ایران با جمعیت 98٪ مسلمان و با داشتن بیش از 5 هزار امامزاده، بقعه متبرکه و مراکز مذهبی، ظرفیت بسیار مناسبی برای توسعه صنعت توریسم و جذب گردشگر و زایر داخلی و خارجی دارد.

براساس آمارهای موجود در هیچ کشوری این تعداد امامزاده و بقعه و بنای مذهبی وجود ندارد.گردشگری مذهبی یکی از تجارت های بزرگ است و سازمان جهانی گردشگری(WTO) گردشگری مذهبی را جزء 5 نوع گردشگری مهم ( که اهم فعالیت های این سازمان را تشکیل می دهند ) قرار داده است.

موقوفات:

پس از پیروزی انقلاب اسلامی موضوع وقف مورد توجه مردم و رسانه ها و مسئولین قرار گرفته است.در فرهنگ وقف بخشی از اموال خود را برای کاری عام المنفعه و خداپسندانه اختصاص می دهیم تا از عواید و ثمرات آن سال های سال جامعه اسلامی بهره مند شود.

وقتی ما بخشی از اموال خود را وقف آموزش، درمان، توسعه علم و سایر مواردی که به صلاح مسلمانان و جامعه اسلامی است می نمائیم، در واقع بخشی از نیازهای جامعه در عرصه های آموزشی، درمانی و علمی تأمین می شود که این مساله در توسعه ساختار اجتماعی و اقتصادی جامعه مؤثر خواهد بود.

مقام معظم رهبری(حفظه اله تعالی) نیز بر تشویق مردم به وقف جدید با نیات منطبق بر نیازهای روز جامعه، همچون موضوعات تحقیقاتی ، پزشکی و...تأکید دارند.به برکت وقف بسیاری از کمبودهای جامعه رفع می شود و در بسیاری از موارد می توان به خود اتکایی رسید.

 

 

نتیجه گیری:

1ـ دین یک امر فطری است و تعلیمات دینی در زمینه های فردی و اجتماعی عین صلاح بشر می باشد. اسلام برای تمامی جنبه های زندگی انسان ها  دارای برنامه ای جامع و کامل می باشد.

2ـ پیشرفت های حیرت برانگیز اسلام در دوران ظهور و پیشرفت خود و تربیت دانشمندان بزرگی که هنوز آثارشان بعنوان کتب مرجع در اروپا و آمریکا تدریس می گردد نشان از جامعیت دین اسلام و کارآمدی آن در اداره زندگی انسان ها در کلیه شوون دارد. اگر در حال حاضر می بینیم مسلمانان در بسیاری از مناطق دنیا دچار مشکلاتی هستند بدلیل دوری مسلمانان و حاکمان اسلامی ار اصول مترقی دین اسلام می باشد.

3ـ دین به دنبال آباد کردن دنیا و تمکن بخشیدن به امت خود می باشد و بوسیله آموزه های دین هست که نعمت ها و موهبت های الهی به بار می نشیند. متاسفانه دشمنان اسلام در صدد القای ناکارآمدی دین اسلام برای اداره زندگی انسانها می باشند که مع الاسف با ایجاد فاصله بین اسلام ناب و پیروانش تا حدودی در این زمینه موفق بوده اند.

4ـ  نفی سبیل و قطع راه سلطه کفار بر جامعه اسلامی از مهمترین واجبات الهی بر افراد جامعه اسلامی است و لازمه انجام این تکلیف برخورداری از توسعه اقتصادی است.

5 ـ خمس و زکات در اسلام دو مالیاتی است که علاوه بر جهت گیری مالی دارای جهت گیری معنوی هم می باشد و بر پایه توسعه اقتصادی استوار است.

                  

                                               والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

                                                     عباسعلی دهقانی فیروزآبادی

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 1 مهر 1396 09:55 ق.ظ
At this time I am ready to do my breakfast, when having my breakfast coming over
again to read additional news.
سه شنبه 28 شهریور 1396 04:16 ق.ظ
A motivating discussion is definitely worth comment.
I do think that you should publish more on this subject, it might not
be a taboo matter but typically people do not talk about such subjects.

To the next! Cheers!!
چهارشنبه 31 خرداد 1396 01:15 ب.ظ
I drop a leave a response each time I especially enjoy a post
on a website or if I have something to contribute to the conversation. It's triggered by the passion communicated in the article I
looked at. And on this article کارشناسی ارشد علوم ارتباطات اجتماعی
- نگرش دین به توسعه(5). I was excited enough to drop a thought :-P I do
have 2 questions for you if you tend not to mind. Could it be simply me or do
a few of these comments appear like coming from brain dead people?
:-P And, if you are posting at additional online sites, I would like to keep up with anything fresh you have to post.
Could you make a list all of all your public sites
like your Facebook page, twitter feed, or linkedin profile?
چهارشنبه 3 خرداد 1396 08:33 ق.ظ
Hi to all, how is everything, I think every one is getting more from this site, and your views are nice
designed for new people.
پنجشنبه 15 خرداد 1393 07:20 ب.ظ
باسلام و احترام و تشکر از تمامی دوستانی که در ترویج دروس کمک می کنند . دوستتان دارم . زنگنه
پنجشنبه 15 خرداد 1393 07:20 ب.ظ
باسلام و احترام و تشکر از تمامی دوستانی که در ترویج دروس کمک می کنند . دوستتان درارم . زنگنه
چهارشنبه 7 خرداد 1393 10:12 ق.ظ
با سلام و عرض ادب
جناب آقای قاسم زاده
به احتمال زیاد این هفته كه آخرین جلسه كلاسها می باشد نیز هیچكدام از بچه ها حضور ندارند. چون همه دانشگاهها به علت برگزاری آزمون تعطیل است. لطفا شمانمونه سئوالات دروس را در وبلاگ قرار دهید.باز هم از زحمات شما تشكر می كنیم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic